Akne na Licu
Mnogi od nas suočavaju se s problemom akni na licu. Akne su jedna od najčešćih dermatoza, a pojavljuju se najčešće na licu. U ovom ćemo blogu razgovarati o tome što su akne, koji su njihovi uzroci i kako se mogu tretirati ili spriječiti.
Pripremite se za putovanje koje će vam pomoći da razumijete i pobijedite akne!
Što su akne?
Akne su kožna stanja koja se javljaju kada su žlijezde lojnice na licu i gornjem dijelu tijela blokirane, što rezultira pojavom prištića i drugih oblika upalnih stanja kože.
Različite vrste i oblici akni
Postoje različite vrste akni. Neki ljudi imaju male prištiće, dok drugi imaju velike cistične akne. Mali prištići se često nazivaju bubuljicama. Oni su mali, crveni i svrbe.
Cistične akne su drugačije. Puno su veće i prodiru u dublje slojeve kože. Mogu biti crvene ili bijele. Cistične akne mogu biti vrlo bolne. Ako ih se nestručno istiskuje, često ostavljaju neugodne ožiljke. Zbog toga je važno tretirati sve vrste akni na ispravan način.
Uzroci i okidači za njihov nastanak
Prištići i akne se javljaju kada su pore na koži blokirane. To se događa kada žlijezde lojnice proizvode previše sebuma, masne tvari koja štiti kožu. Na ovaj način, pore se lako začepe mrtvom kožom i sebumom. Bakterije se počinju umnožavati u začepljenim porama. Bakterije u aknama, poznate kao Propionibacterium acnes (P. acnes), jedu sebum, prirodnu masnoću koju proizvode žlijezde lojnice u koži. Sebum je bogat masnim kiselinama, koje su glavni izvor hrane za P. acnes. Osim sebuma, P. acnes može jesti i mrtve stanice kože koje se nakupljaju u porama. Sve navedeno dovodi do upala, crvenila, bubuljica, prištića i akni.
Hormonalne promjene također mogu ih prouzročiti. Kada tijelo proizvodi više hormona, žlijezde lojnice rade više. Ovo može uzrokovati više akni. To se često događa kod tinejdžera, trudnica i žena koje imaju policistične jajnike.
Stres je još jedan okidač. Više stresa može pogoršati akne. Stres može narušiti hormone u tijelu, što može dovesti do stvaranja više sebuma.
Dijagnoza i liječenje akni
Dijagnoza se može postaviti na temelju fizičkog pregleda kože i anamneze, dok se liječenje akni može provoditi kroz primjenu lokalnih i oralnih lijekova te primjenu odgovarajuće njege kože.
Hormonalne akne
Hormonalne akne su vrsta koja je česta kod tinejdžerica i žena. Ovaj tip akni može biti težak. Bakterija pod nazivom Cutibacterium acnes je jedan od glavnih uzroka ovog problema.
Genetika i stres također igraju ulogu.
Liječenje hormonalnih akni može se razlikovati. Za blaže oblike, koristi se lokalna terapija, najčešće klindamicinom.
Važno je znati da je svaka koža posebna. Liječenje ovisi o tipu kože i ozbiljnosti problema, odnosno stupnju upale.
Utjecaj stresa
Kada su u pitanju akne na licu, stres može imati veliki utjecaj na njihovo pogoršanje. Stres je jedan od faktora koji može i neovisno o drugim čimbenicima uzrokovati akne, jer može povećati proizvodnju sebuma (loja) u koži.
Kada sebacealne žlijezde proizvode previše sebuma, pore se lakše začepe i to može dovesti do pojave prištića i akni. Dakle, kada smo pod stresom, naša koža može biti sklona povećanju prištića i akni.
Važno je napomenuti da stres ne samo da može uzrokovati pogoršanje akni, već i utjecati na kvalitetu života osoba koje se s njima bore. Osobe s aknama mogu osjećati gubitak samopouzdanja i osjećaj manje vrijednosti zbog izgleda svog lica. Također neliječene akne mogu uzrokovati i neke trajne neželjene promjene na koži (fleke i ožiljci).
Zato je važno pronaći načine za smanjenje stresa kako bi se ublažio utjecaj na kožu i poboljšao mentalni well-being.
Preporučuje se da osobe koje imaju akne redovito prakticiraju tehnike opuštanja poput vježbanja, meditacije ili dubokog disanja. Također je važno spavati dovoljno i voditi zdrav način života kako bi se smanjila razina stresa.
Uloga prehrane
Prehrana igra važnu ulogu u liječenju. Ono što jedemo može utjecati na pojavu i ozbiljnost akni na licu. Dermatolozi preporučuju da se iz prehrane izbace namirnice koje povećavaju rizik, kao što su izrazito masna hrana, brza hrana i slatkiši.
Također je važno konzumirati hranu bogatu antioksidansima, poput voća, povrća i orašastih plodova. Dodaci prehrani, kao što su cink, vitamin A i omega-3 masne kiseline, mogu biti korisni u smanjenju upale i sprečavanju pojave akni.
Glikemijski indeks hrane također može biti važan faktor – namirnice s visokim glikemijskim indeksom mogu pogoršati stanje. Promjena prehrane često može imati vrlo pozitivan učinak na smanjenje prištića i akni, ali treba imati strpljenja jer rezultati neće biti odmah vidljivi.
Njega kože za osobe s aknama
Ako imate akne na licu, važno je pravilno njegovati kožu kako biste smanjili upalu i spriječili nastanak novih prištića. Prva stvar koju trebate učiniti je redovito čistiti lice kako biste uklonili višak masnoće, prljavštine i bakterija.
Koristite blage proizvode za čišćenje koji neće iritirati kožu i koji ju neće isušivati. Također, nemojte previše trljati lice jer to može pogoršati iritaciju. Nakon čišćenja, nanesite kremu ili losion s aktivnim sastojcima poput salicilne kiseline ili benzoyl peroksida, a u svrhu eksfolijacije. Eksfolijaciju treba raditi samo po preporuci dermatologa/kozmetičara uz redovito praćenje i kontrolu. Pri tome treba pratiti stanje kože te učestalost i jačinu (dubinu) eksfolijacije stalno prilagođavati dok se ne postignu najbolji rezultati. Pretjerana (nestručna) eksfolijacija može naštetiti koži pa čak i pogoršati stanje kože i akni.
Pravilno primijenjena eksfolijacija čisti i oslobađa od nakupljanja viška sebuma začepljene pore čime se bitno pomaže suzbiti pretjerano umnožavanje bakterija koje uzrokuju akne.
Važno je naglasiti da se tretmani bez liječničkog nadzora mogu pokazati nedovoljno učinkovitima kod ozbiljnijih oblika akni, zato je najbolje konzultirati dermatologa ili stručnog kozmetičara kako biste dobili pravilan savjet i liječenje koje odgovara vašem stanju kože.
Prevencija akni
Saznajte kako zdrava prehrana, kućni tretmani i izbjegavanje sunčevih zraka mogu pomoći u prevenciji akni. Pročitajte više o tome ovdje!
Važnost zdrave prehrane
Jedan od važnih faktora za borbu protiv akni na licu je zdrava prehrana. Ono što jedemo može imati utjecaj na pojavu akni i stanje naše kože. Uravnotežena ishrana s obiljem svježeg voća i povrća, cjelovitih žitarica, proteina iz ribe i peradi te zdravih masti iz orašastih plodova i maslinovog ulja može pomoći u smanjenju problema s aknama.
Prehrambeni proizvodi bogati šećerima, rafiniranim ugljikohidratima i zasićenim masnoćama mogu pogoršati stanje kože i izazvati pojave akni.
Istraživanja su pokazala da određena hrana može poticati procese u tijelu koji dovode do stvaranja akni. Na primjer, hrana bogata mlijekom i mliječnim proizvodima, visokokalorična hrana, brza hrana i čokolada često su povezani s aknama, ali ovo je samo općenito i vrlo je individualno. Primjerice nekim ljudima uopće ne smeta čokolada ali im smetaju masna peciva i obrnuto.
Daljnja istraživanja pokazala su da se neke namirnice koje su se u prošlosti smatrale štetnima za akne ipak ne mogu dovesti u neposrednu vezu s pojavom akni (mliječni proizvodi i čokolada). Utjecaj pojedinih namirnica na pojavu i trajanje akni individualan je. Svatko tko uoči da mu pojedine namirnice ili čak kombinacije namirnica stvaraju problem s aknama trebao bi iste izbjegavati. Nadalje nisu ni sve namirnice iste kvalitete (iako moguće nose isti naziv) pa posljedično nemaju ni jednak utjecaj.
Važno je voditi računa o individualiziranoj zdravoj prehrani s cjelovitim namirnicama (naspram industrijski prerađenoj hrani u kutijama) a kako bi se smanjio rizik od pojave akni. Pored navedenog, uravnotežena prehrana (koja uključuje cjelovite namirnice) ima mnoge druge blagodati za naše tijelo, uključujući jačanje imunološkog sustava i održavanje zdrave kože.
Zaključno, promjena prehrambenih navika kao i izbora vrste i kvalitete hrane može biti vrlo korisno za borbu protiv akni na licu. Potrebno je izbjegavati hranu koja može pogoršati stanje kože i umjesto toga odabrati zdrave prehrambene opcije koje podržavaju cjelokupno zdravlje naše kože i koje djeluju protuupalno.
Mehaničko čišćenje lica
Mehaničko čišćenje lica, odnosno klasično čišćenje lica je tretman kojim ćete se riješiti komedona, a to automatski sprječava mogućnost pojave akni. Mehaničko čišćenje lica treba provoditi kod dermatologa ili iskusnog kozmetičara. Nestručno i nepravilno proveden postupak mehaničkog čišćenja lica može stanje pogoršati te uzrokovati čak i pojavu fleka i ožiljaka. Za postizanje najboljeg rezultata stručnjak će vjerojatno koristiti i kemijski piling te u nekim slučajevima i tretman s laserom. Ovisno o broju vrsta zahvata koji se mogu provoditi na koži od strane stručnjaka, a kako bi se problem s aknama trajno riješio često se u praksi koristi i pojam medicinsko čišćenje lica.
Kućni tretmani za akne
Kućni tretmani za akne mogu biti korisni za ljude koji se žele riješiti akni na licu. Jedan od takvih tretmana je čišćenje lica s blagim proizvodima za njegu kože. Čišćenje lica može pomoći u uklanjanju nečistoća i smanjiti rizik od začepljenih pora.
Također, eterična ulja mogu biti korisna kao tonik za njegu i čišćenje lica. Važno je napomenuti da se kućni tretmani mogu kombinirati s drugim metodama, kao što su kemijski piling ili medicinski tretmani, kako bi se postigao najbolji rezultat.
U svakom slučaju, savjetovanje s dermatologom ili stručnim kozmetičarom važno je kako bi se pravilno dijagnosticirale akne i odabrali najprikladniji tretmani za svakog pojedinca.
Također važno je zapamtiti da kućni tretmani za akne mogu biti korisni, ali nisu uvijek dovoljni za rješavanje problema. Ako imate ozbiljne akne ili niste vidjeli poboljšanja nakon korištenja kućnih tretmana, svakako posjetite dermatologa ili potražite stručnog kozmetičara s iskustvom u ovoj problematici.
Ograničenje izlaganja sunčevim zrakama
Izlaganje jakom sunčevom zračenju može pogoršati vaš problem s aknama na licu. Prekomjerno izlaganje suncu može iritirati vašu kožu i dovesti do pojave novih akni. UV zrake mogu potaknuti proizvodnju sebuma, što može začepiti pore i izazvati akne.
Osobe s masnom i aknama sklonoj koži trebaju biti posebno oprezne i koristiti odgovarajuće kreme za sunčanje kako bi spriječile pogoršanje stanja kože. Zaštita od sunca može biti važna ako želite riješiti svoje akne i imati čistu kožu.
Umjereno izlaganje suncu ima osobito povoljne blagodati za vašu kožu i zdravlje općenito. Zato ako imate problem s aknama ili probleme na koži druge prirode zaštite te dijelove od djelovanja sunčevih zraka a osunčajte druge dijelove kože na tijelu kako biste iskoristili blagotvornu moć sunca. Umjereno i primjereno, odnosno kod osoba s aknama prilagođeno izlaganje suncu omogućava proces prirodne sinteze vitamina D u tijelu.
Zaključak
Za borbu protiv akni na licu važno je kombinirati pravilnu njegu kože, zdravu prehranu i pridržavanje preventivnih mjera. Preporučeni proizvodi za njegu kože sklone aknama mogu pomoći u smanjenju njihove pojave i održavanju zdrave i čiste kože.
Savjeti za zdravu i čistu kožu
Da biste održali zdravu i čistu kožu, možete slijediti sljedeće savjete. Prvo, važno je redovito prati lice. Pranje lica pomaže u uklanjanju nečistoća i viška ulja koje mogu začepiti pore i dovesti do pojave akni.
Također važno je koristiti nježne proizvode za čišćenje lica koji neće isušiti kožu.
Drugo, izbjegavajte dodirivanje lica rukama jer to može prenositi bakterije s ruku na kožu i pogoršati stanje akni. Također koristite čiste ručnike i jastučnice koje treba često mijenjati kako biste spriječili širenje bakterija.
Također je važno hidratizirati kožu i koristiti proizvode bez ulja i s niskim udjelom komedogenih sastojaka. Konačno, izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu jer to može iritirati kožu i pogoršati stanje akni.
Preporučeni proizvodi za njegu kože sklone aknama.
Ako imate kožu sklonoj aknama, važno je pravilno njegovati kožu kako biste smanjili pojavu akni i poboljšali njezin izgled. Postoje proizvodi koji vam mogu pomoći u njezi kože sklone aknama.
Na primjer, kompanija Superskin nudi širok izbor proizvoda za njegu kože koja je sklona aknama. Njihovi proizvodi su posebno formulirani da reguliraju proizvodnju sebuma i čiste pore, što može smanjiti pojavu akni.
Također, linija proizvoda BIODERMA jednako je dobar izbor za njegu kože sklone aknama na licu, leđima i prsima. Nježni sastojci u njihovim proizvodima pomažu očistiti pore i smanjiti upalu na koži.
Postoji još mnogo kozmetičkih proizvoda primjerenih za njegu komedodermatitične kože ali i onih koji to baš i nisu. Zato prilikom odabira odgovarajućeg proizvoda treba odabrati samo kvalitetne dermokozmetičke proizvode.
FAQs
- Što su akne na licu?
Akne na licu su upale žlijezda lojnica i okolnog tkiva koje se najčešće pojavljuju na površini kože lica.
- Koji su uzroci i liječenje akni na licu?
Uzroci akni mogu biti razni, uključujući povećano stvaranje sebuma od strane lojnih žlijezda, hormoni, bakterije i mrtve stanice. Liječenje može uključivati njegu kože, kreme za akne, oralne antibiotike ili izotretinoin za teške akne.
Korištenje lijekova koji jako isušuju kožu ili ostavljaju kožu trajno suhom kako bi se riješile akne ne preporučuje se.
U osnovi sve akne nastaju od komedona. Pouzdan tretman kojim ćete se riješiti komedona je mehaničko čišćenje lica (koji ako se ispravno provodi automatski sprječava mogućnost pojave akni). Nestankom komedona nestaje i mogućnost pojave akni.
- Mogu li akne na licu dovesti do stvaranja ožiljaka?
Da, nestručno istiskivanje akni i loši (nestručni) tretmani mogu dovesti do stvaranja ožiljaka.
- Zašto se akne pojavljuju kod odraslih žena?
Akne kod odraslih žena mogu se dogoditi zbog promjena u razinama spolnih hormona, naročito androgena. Također se često pojavljuju u odrasloj dobi kod žena s policističnim jajnicima.
- Koja je uloga antibiotika u liječenju akni?
Antibiotici, kao što su benzoil peroksid i drugi, koriste se u liječenju akni jer pomažu kontrolirati bakterije koje mogu pridonijeti razvoju akni.
- Kada bih trebao otići kod dermatologa ili kozmetičara zbog akni na licu?
Dermatologa ili iskusnog kozmetičara treba posjetiti ako se akne na licu i leđima ne poboljšavaju nakon njege kod kuće ili ako su ozbiljne i uzrokuju ožiljke.
7. Što su akne na nosu?
Akne na nosu su upalne promjene na koži nosa koje se javljaju zbog začepljenja pora i nakupljanja sebuma, bakterija i mrtvih stanica kože. Najčešće se pojavljuju na nosu jer je nos pun lojnih žlijezda