Potkožne akne
Potkožne akne su gnojne tvorevine koje prodiru u dublje slojeve kože. Predstavljaju estetski problem koji se najčešće javlja na licu, leđima, ispod pazuha i na nogama. Potkožna akna nema vrh ili tzv. glavu iz koje bi mogao iscuriti gnoj. Mogu izazvati nelagodu i oštetiti kožu, ostavljajući trajne ožiljke. Potkožne akne često su bolne.
Posjet stručnjaku (dermatolog ili medicinski kozmetičar) preporučuje se za ozbiljne oblike potkožnih akni. Ipak pravilna njega kože može pomoći u sprječavanju njihovog širenja i smanjenju pojave potkožnih akni. U nastavku detaljnije ćemo objasniti što su potkožne akne, koji su njihovi uzročnici i kako se možete riješiti ovog problema.
Što su potkožne akne i kako nastaju?
Potkožne akne su gnojne tvorevine koje se formiraju ispod površine kože. One se razvijaju zbog začepljenih pora, u kojima se nakuplja sebum (loj) i mrtve stanice kože. Povećana aktivnost muških spolnih hormona povećava lučenje sebuma iz lojnih žlijezda, što može dovesti do nastanka čepića ispunjenih lojem i potkožnih akni. Loše bakterije, uglavnom stafilokoki, previše se namnože u potkožnom tkivu i izazivaju upalu. Početno stanje potkožne akne je crvenilo i bolnost na dodir, a kasnije se mjesto potkožne akne ispunjava gnojem koji može izbiti na površinu kože.
Uzročnici potkožnih prištića
Glavni uzročnik potkožnih prištića su stafilokoki, bakterije koje se nakupljaju u zatvorenim porama kože. Većina kožnih bakterija normalno ne uzrokuje infekcije jer ih imunološki sustav kontrolira. Međutim, ako imunološki sustav izgubi kontrolu, dolazi do ubrzanog rasta bakterija, uključujući stafilokoke, što rezultira nastankom potkožnih akni.
Kožna flora, skup mikroorganizama koji normalno nastanjuju kožu, također igra ulogu u stvaranju potkožnih prištića. Neke bakterije iz normalnog sastava kožne flore, poput stafilokoka, mogu postati patogene i uzrokovati infekciju ako se nekontrolirano razmnožavaju.
Imunološki sustav ima važnu ulogu u sprečavanju infekcija kože. Kada imunološki sustav nije u ravnoteži ili je oslabljen, stafilokoki se mogu previše razmnožiti i izazvati upalu kože, što dovodi do nastanka potkožnih prištića.
Brojni čimbenici mogu utjecati na ravnotežu imunološkog sustava i potaknuti razvoj potkožnih prištića. Stres može oslabiti imunološki odgovor tijela i povećati rizik od infekcije kože. Loša higijena također može stvarati povoljne uvjete za rast bakterija na koži. Hormonska neravnoteža, posebno povećana aktivnost muških spolnih hormona, može povećati lučenje sebuma i stvaranje lojnih čepića, što potiče razvoj potkožnih akni. Također, upotreba kortikosteroida može smanjiti aktivnost imunološkog sustava i povećati osjetljivost kože na infekcije.
Uzročnici potkožnih prištića | Opis |
Stafilokoki | Bakterije koje se nakupljaju u porama kože i uzrokuju infekcije. |
Kožna flora | Mikroorganizmi na koži koji normalno nastanjuju kožu, ali mogu postati patogeni ako se razmnožavaju prekomjerno. |
Imunološki sustav | Igra ključnu ulogu u sprečavanju infekcija kože, ali ako je oslabljen, ne može suzbiti rast loših bakterija. |
Stres | Može oslabiti imunološki sustav i povećati osjetljivost kože na infekcije. |
Loša higijena | Stvaranje povoljnih uvjeta za rast bakterija na koži. |
Hormonska neravnoteža | Povećana aktivnost muških spolnih hormona može povećati stvaranje lojnih čepića i potaknuti razvoj potkožnih prištića. |
Kortikosteroidi | Upotreba kortikosteroida može smanjiti imunološku aktivnost kože i povećati osjetljivost na infekcije. |
Lijekovi | Općenito, akne mogu biti uzrokovane lijekovima koji sadrže kortikosteroide, testosteron ili litij. |
Kako se riješiti potkožnih akni? Šest savjeta
Potkožne akne mogu postati izuzetno neugodno stanje kože koje može dovesti do velikih ožiljaka. Ipak postoji nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u rješavanju potkožnih akni i sprječavanju njihove pojave. Evo šest načina kako se nositi s potkožnim prištićima:
- Izbjegavajte istiskivanje akni:Iako može biti primamljivo, istiskivanje potkožnih akni može pogoršati stanje i uzrokovati infekcije i ožiljke. Umjesto toga, koristite blaže metode za rješavanje potkožnih akni.
- Topli oblozi:Topli oblozi mogu ublažiti bol i potaknuti protok loja. Namočite čistu krpu u toplu vodu, ocijedite višak tekućine i nanesite na zahvaćeno područje na par minuta. Ponavljajte postupak nekoliko puta dnevno.
- Flasteri protiv prištića:Flasteri protiv prištića sastavljeni su od posebnog materijala koji apsorbira višak sebuma i smanjuje upalu. Ljepljive trake za prištiće također mogu pomoći u sprječavanju dodatne iritacije.
- Topikalni antibiotik:Topikalni antibiotici mogu se koristiti kao preventivna mjera za sprječavanje pojave bakterijskih infekcija potkožnih akni. No uvijek se savjetujte prije upotrebe antibiotika s dermatologom i slijedite upute za primjenu.
- Ulje čajevca:Eterično ulje čajevca ima prirodna antibakterijska svojstva i može pomoći u smanjenju upale i sprečavanju pojave novih potkožnih akni. Nanesite malu količinu ulja na zahvaćeno područje i nježno umasirajte.
- Pčelinji med:Pčelinji med ima protuupalna svojstva i može pomoći u smanjenju upale i iritacije kod potkožnih akni. Nanesite tanki sloj meda na zahvaćeno područje i ostavite da djeluje 10-15 minuta prije ispiranja.
Pravilna njega kože i redovito čišćenje kože također su ključni za prevenciju i smanjenje pojave potkožnih prištića. Koristite proizvode prilagođene vašem tipu kože i izbjegavajte agresivne tretmane koji mogu dodatno iritirati kožu. Ako se problem s potkožnim aknama ne poboljša, savjetujte se s stručnjakom koji će vam pružiti individualizirano rješenje za vašu kožu.
Što je potkožni prišt i kako ga se riješiti?
Potkožni prišt, također poznat kao cistična akna, formira se ispod površine kože i često ga je teško primijetiti golim okom. Najčešće se javlja na području brade, čela, gornjem dijelu leđa i prsima. Ova vrsta akni može biti izrazito bolna i uzrokovati veliku nelagodu.
Istiskivanje potkožnog prišta nije preporučljivo jer može dovesti do ozbiljnih infekcija i ožiljaka na koži. Umjesto istiskivanja, potrebno je primijeniti pravilne metode za uklanjanje i sprječavanje potkožnih prištića.
Uzroci potkožnih prištića mogu uključivati preveliku aktivnost žlijezda lojnica, alergijske reakcije na određene tvari, stres, određene lijekove, neodgovarajuću njegu kože te genetsku predispoziciju. Važno je istaknuti da pravilna higijena kože i izbjegavanje dodirivanja ili istiskivanja prištića mogu spriječiti ili smanjiti pojavu potkožnih prištića.
Da bi se potkožni prištići uspješno riješili, preporučuje se pridržavanje sljedećih koraka:
- Pravilna njega kože ključna je za sprječavanje i tretiranje potkožnih prištića. Čistite kožu redovito i koristite proizvode koji su namijenjeni za liječenje akni i hidrataciju kože.
- Izbjegavajte dodirivanje ili istiskivanje prištićakako bi spriječili infekciju i širenje upale.
- Prije spavanja uklonite šminku s lica kako bi omogućili koži da diše i spriječili začepljenje pora.
- Održavajte čistoću kože pravilnim pranjem i upotrebom nježnih proizvoda koji nisu komedogeni.
- Izaberite nisko-komedogene proizvode za šminku kako biste smanjili začepljenje pora i mogući nastanak potkožnih prištića.
- Posjetite stručnjaka koji će provesti mehaničko (medicinsko) čišćenje kože kako bi očistio začepljene pore i spriječio širenje upale u dublje slojeve kože.
Za pojedince koji imaju čestu pojavu potkožnih prištića, posjet stručnjaku za kožu (dermatolog ili medicinski kozmetičar) može biti izuzetno koristan. Stručnjak će vam pružiti dodatne savjete i preporučiti medicinske tretmane, poput topikalnih krema, oralnih lijekova ili profesionalnih postupaka (mehaničko čišćenje i/ili piling), koji mogu pomoći u liječenju i sprečavanju pojave potkožnih prištića.
Njega kože i potkožne akne kod odraslih
Potkožne akne kod odraslih mogu imati različite uzročnike koji mogu doprinijeti njihovom nastanku i pogoršanju stanja kože. Faktori poput masnog tena, alergija, stresa, određenih lijekova, prehrane, hormonskog disbalansa i genetike mogu doprinijeti pojavi potkožnih akni kod odraslih.
Masni ten je jedan od faktora koji može utjecati na pojavu potkožnih akni kod odraslih. Povećana masnoća kože može začepiti pore i stvoriti povoljno okruženje za razvoj akni.
Alergije također mogu imati utjecaj na pojavu akni kod odraslih. Osobe koje su osjetljive na određene tvari ili alergene mogu doživjeti upalne reakcije koje pogoršavaju stanje kože.
Stres svakodnevnog života također može biti faktor koji doprinosi pojavi potkožnih akni kod odraslih. Stresna situacija može uzrokovati promjene u hormonima i povećano lučenje sebuma, što može dovesti do začepljenja pora i pojave akni.
Upotreba određenih lijekova također može imati utjecaj na pojavu akni kod odraslih. Neke vrste lijekova, poput kortikosteroida, mogu poremetiti ravnotežu hormona u tijelu i pogoršati stanje kože. Lijekovi koji sadrže testosteron ili litij mogu potaknuti nastanak potkožnih akni.
Prehrana može igrati ulogu u pojavi potkožnih akni kod odraslih. Povećana konzumacija procesirane hrane i intolerancija na određene namirnice mogu utjecati na stanje kože i pogoršati problem akni.
Hormonski disbalans može biti još jedan faktor koji utječe na pojavu potkožnih akni kod odraslih. Promjene u hormonima, poput povećane razine testosterona, mogu potaknuti pojačano lučenje sebuma i stvaranje akni.
Genetika također može igrati ulogu u pojavi potkožnih akni kod odraslih. Ako postoji obiteljska povijest neadekvatne prehrane ili hormonalne neravnoteže, veća je vjerojatnost da će osoba biti predisponirana za pojavu akni.
Pravilna njega kože i zdrava prehrana ključni su za smanjenje pojave potkožnih akni kod odraslih. Redovito čišćenje kože i upotreba odgovarajućih proizvoda za njegu kože mogu pomoći u održavanju zdrave kože i smanjenju pojave akni. Također je važno paziti na prehranu i izbjegavati hranu koja može pogoršati stanje kože. Sve ove mjere mogu pomoći u smanjenju pojave potkožnih akni kod odraslih i poboljšati cjelokupno stanje kože.
Kako se na holistički način zauvijek riješiti akni
Holistička njega kože može biti ključna za smanjenje akni i postizanje zdrave i blistave kože. Osim korištenja preparata za akne na vanjskom sloju kože, važno je dati pažnju i unutrašnjem zdravlju kože.
Preparati za akne
Kada se radi o preparatima za akne, postoje neki sastojci na koje trebate obratiti pažnju. Salicilna kiselina je popularna zbog svojih protuupalnih svojstava i mogućnosti otvaranja začepljenih pora. Azelaična kiselina također ima antibakterijska svojstva koja mogu pomoći u smanjenju pojave akni. Hidroksi kiseline su korisne jer eksfoliraju gornji sloj kože, otklanjajući mrtve stanice i sprječavajući začepljenje pora.
Cink je mineral koji može smanjiti upalu i pomoći u liječenju akni. Niacinamid, također poznat kao vitamin B3, ima protuupalna svojstva i može poboljšati stanje kože sklone aknama. Vitamin A, poznat i kao retinol, ima svojstva koja mogu smanjiti začepljenje pora i potaknuti obnovu kože. Benzoil peroksid je još jedan popularan sastojak koji ima antibakterijsko svojstvo i može smanjiti crvenilo i upalu uzrokovanu aknama. Adapalen je retinoid koji potiče regeneraciju stanica kože, smanjuje začepljenje pora i upalu.
Prehrana i dodaci prehrani
Prehrana igra važnu ulogu u zdravlju kože. Konzumacija namirnica bogatih omega-3 masnim kiselinama, kao što su riba, orašasti plodovi i sjemenke lana, može smanjiti upalu i poboljšati stanje kože. Dodaci prehrani poput vitamina B kompleksa, vitamina A i D, cinka također mogu biti korisni za uravnoteženje i poboljšanje zdravlja kože.
Holistički pristup
Pravilna njega kože i zdrav način života ključni su za holistički pristup u rješavanju problema s aknama. To uključuje redovito čišćenje kože, hidratizaciju i zaštitu od sunca. Također se preporučuje izbjegavanje dodirivanja ili istiskivanja prištića, jer to može pogoršati stanje kože.
Uz pravilnu njegu kože, holistički pristup uključuje i uravnoteženu prehranu, dovoljan unos vode i kontrolu stresa. Iako holistički pristup zahtijeva promjenu načina života odnosno strpljenje, značajno vrijeme i dosljednost u primjeni, ipak rezultati su dugoročni.
Zaključak
Potkožne akne predstavljaju estetski problem, ali se pravilnom njegom kože mogu smanjiti i spriječiti. Redovito čišćenje kože, upotreba odgovarajućih proizvoda i izbjegavanje istiskivanja ili dodirivanja prištića ključni su koraci u njezi kože. Holistički pristup, koji podrazumijeva i zdravu prehranu, može značajno poboljšati cjelokupno zdravlje kože i smanjiti pojavu potkožnih prištića.
Kao bi smanjili potkožne akne, preporučuje se korištenje preparata koji su namijenjeni borbi protiv akni. Ti preparati često sadrže sastojke poput salicilne kiseline, azelaične kiseline, hidroksi kiselina, cinka, niacinamida, vitamina A ili benzoil peroksida. Ovi sastojci pomažu u smanjenju upala, sprečavanju začepljenja pora i smanjenju proizvodnje sebuma.
Prevencija je također ključna u suzbijanju potkožnih akni. Održavanje pravilne higijene kože, izbjegavanje dodirivanja lica rukama ili istiskivanja prištića, redovito provođenje ciljanih profesionalnih tretmana (kao što su razne vrste pilinga, mehaničkog – medicinskog čišćenja kože, svjetlosne terapije itd.) kao i upotreba nekomedogenih proizvoda za njegu kože mogu smanjiti rizik od pojave potkožnih akni. Također, izbjegavanje faktora koji mogu izazvati pogoršanje stanja kože, poput stresa, loše prehrane i hormonske neravnoteže, može biti od velike pomoći.
Hormonalne akne na leđima
Hormonalne akne na leđima su vrsta akni koje se javljaju kao rezultat hormonalnih promjena u tijelu. Kod mnogih ljudi, hormonalne promjene mogu izazvati povećanu proizvodnju sebuma (ulja) u koži, što može dovesti do začepljenja pora i razvoja akni.
Ove promjene u hormonalnoj ravnoteži mogu biti rezultat puberteta, menstrualnog ciklusa, trudnoće, menopauze ili hormonalnih poremećaja. Hormonalne akne na leđima često su slične onima na licu, ali mogu biti teže kontrolirati zbog deblje i manje osjetljive kože na leđima.
Akne po vratu
Akne po vratu su također česta pojava i mogu biti uzrokovane različitim faktorima. Evo nekoliko mogućih uzroka i načina kako se nositi s njima:
Hormonalne promjene: Kao što je slučaj s hormonalnim aknama na leđima, hormonalne promjene mogu izazvati akne i po vratu. Pokušajte pratiti jesu li se akne pojavile u skladu s menstrualnim ciklusom ili drugim hormonalnim fluktuacijama.
Pravilna higijena: Redovito pranje vrata može pomoći u uklanjanju viška ulja, znoja i nečistoća koje mogu začepiti pore.
Izbjegavanje iritansa: Odjeća koja trlja ili iritira vrat može pogoršati akne. Pokušajte nositi odjeću od prirodnih materijala poput pamuka, koji su nježniji prema koži.
Kozmetika: Neki proizvodi za njegu kože, kao i šamponi i regeneratori za kosu, mogu sadržavati sastojke koji mogu izazvati akne. Pokušajte koristiti nekomedogene proizvode koji neće začepiti pore.
Izbjegavanje dodira: Izbjegavajte dodirivanje vrata rukama, jer to može prenositi bakterije i dodatno iritirati kožu.
Prehrana: Iako veza između prehrane i akni nije uvijek jasna, neki ljudi primjećuju da određene namirnice mogu pogoršati njihove akne. Pokušajte pratiti jeste li primijetili pogoršanje nakon konzumiranja određenih namirnica poput mliječnih proizvoda ili brze hrane.
Dermatološki tretmani: Ako se akne na vratu ne poboljšavaju ili su vrlo uporne, posjet dermatologu može biti koristan. Oni mogu preporučiti tretmane poput topikalnih krema, oralnih lijekova ili drugih terapija koje mogu pomoći u kontroliranju akni.